Firewall; bilgisayarınızı, tabletinizi veya akıllı telefonunuzu İnternette yer alan veri tabanlı zararlı yazılım tehlikelerine karşı koruyan bir kalkan olarak tanımlanır. Siber alanda veriler bilgisayarlar, sunucular ve router’lar arasında dolaşır. Firewall ise bu veriyi kontrol ederek güvenli olup olmadığını belirler ve güvenli olmayanlara karşı sizi korur.

Günümüzde insanlar ayrı bir firewall yazılımı kullanmasa da birçok modern işletim sisteminde temel özelliklere sahip bir firewall mutlaka vardır. Ancak tabii ki bu noktada en iyi sonucu almak için ayrı bir firewall yazılımını tercih etmek gerekir.

“Neden Firewall Kullanmalıyız?”

Başınıza gelebilecek en korkutucu senaryolardan biri, izniniz ve haberiniz olmadan bilgisayarınızın bir başkasının kontrole geçmesidir. Ancak doğru ayarlanmış bir firewall ve güvenlik güncellemeleri tam olan modern bir işletim sistemi kullanarak bilgisayarınızın bir başkası tarafından uzaktan erişebilme tehlikesini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu arada tabii ki yüklediğiniz işletim sisteminin orijinal olması da gereklidir. Çünkü Torrent üzerinden indirilen birçok işletim sisteminin içerisinde trojan, keylogger ve farklı zararlı yazılımlar koyulabiliyor. Böyle bir işletim sistemini kurduktan sonra firewall kullanmanız dahi sizi güvende tutmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir