1.Ekran kartı sürücüsünün güncel olmaması ve ya hatalı yüklenmesi

Bu durumda yapmanız gerekenler ekran kartınızı güncel sürüme yükseltmeniz veya ekran kartınız hatalı yüklenmişse tekrar  yükleme yapmanızdır. Bu işlem için ekran kartınızı güncelleyebileceğiniz veya yeniden yükleyebileceğiniz bir siteye ihtiyacınız olmakta. İlk olarak hangi marka ekran kartını kullandığınızı bilmelisiniz ve buna göre internetten kullandığınız ekran kartının web sitesine girerek gerekli güncellemeleri yükleyebilirsiniz.

2. Ekran kartı ısınma problemi 

Bilgisayarınızın aşırı ısınması sonucu ekran kartı ve sürücüler buna bağlı olarak hasar görebilir ve bu durum ekran kartınızın çalışmamasına neden olabilir. Bunun önlenmesi için soğutucular kullanabilirsiniz.

3. DirectX sürücüleri bozuk veya güncel olmaması

DirectX sürücülerinin güncel olmaması veya bozuk olması ekran kartının çalışmamasına veya sürekli hatalar almanıza sebep olmaktadır. Ayrıca bazı oyunları bilgisayarınızda çalıştırmak için güncel DirectX sürücülerini yüklemeniz gerekiyor.

4. Bilgisayarınızda Overclock yapılmış olması

Overclock yapmak, bilgisayarınızdaki sürücü, ekran kartı ve benzeri donanımları yüksek hızda çalışmasını sağlayan bir olaydır. Eğer bilgisayarınızda böyle bir işlem yaptıysanız mutlaka eski ayarlarınıza geri dönün ve donanımlarınızı varsayılan hızda çalıştırın. Çünkü Overclock yapılan bilgisayarlarda da ekran kartı sorunu ile karşılaşılabilir.

5. Bilgisayarın yeterli güçte çalışmaması 

Bilgisayarda bulanan güç ünitesi eğer ekran kartının çalışmasına yetecek gücü üretemiyorsa ekran kartı hatası meydana gelebilir. Bu sorun genelde yeni ekran kartlarında görülmektedir. Son teknoloji ekran kartlarında güç tüketimi daha fazladır. Bu durumda yeni bir PSU yani güç besleme ünitesi almanız gerekmektedir.

6. Kayıt defterinde bozulmalar gerçekleşmesi

Tüm her şeyi denediniz ve bir türlü çözüm sağlayamadıysanız  kayıt defterine bir bakmak gerekmektedir. Kayıt defterindeki bozulmalar ekran kartının çalışmamasına neden olabilmektedir. Bu durumda yapılacak çözüm yolları ise bilgisayarında yüklü olan Windows’u onarmak veya bilgisayarınıza tekrar Windows kurulumu yapmak olacaktır.

Ekran kartı hatalarından bazı örnekler;

Ekran kartı desteği kesmesi sonucu oluşan hata.

DirectX hatası

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir